Podsumowanie 2016. Lekcja 9

ice_cube-wallpaper-1920x1080
Istotą wybaczania jest to, że wybacza się niewybaczalne – Paullina Simons

Gniew i złość potrafią czasami wyrządzić o wiele więcej szkody niż drugi człowiek. Czasami są potrzebne, aby zrozumieć, czego tak naprawdę chcemy. A jeszcze innym razem po prostu trzeba je wyrzucić do kosza jak starą szmatę po czyszczeniu szamba.

Naucz się wybaczać, bo nigdy nie wiesz, kiedy ty będziesz potrzebował przebaczenia

Znacie to uczucie, gdy ktoś was skrzywdzi na tyle mocno, że przez następne parę lat nie możecie o tym zapomnieć? To znaczy, w teorii nie rozmyślacie o tym już później dzień i noc, ale to w was dalej tkwi i gdy tylko nadarzy się okazja, aby przypomnieć sobie osobę, która wam zawiniła, bądź zobaczyć ją na mieście, to wszystkie te uczucia wracają. Złe uczucia.]

Ten moment, gdy tak naprawdę najchętniej wykrzyczałbyś na środku ulicy ten cały ból, który w tobie tkwi, ale się powstrzymujesz i dusisz w sobie to, co już dawno powinno przepaść, jest chyba najgorszy. Bo nic z tym nie możesz zrobić. Jeśli jeszcze masz bliską osobę, której możesz się wyżalić, to pół biedy, ale przeżywanie bólu w samotności nigdy nie przynosi niczego dobrego – jedynie mrok, który powoli narasta i przeobraża się w pragnienie zemsty.

Utrzymywanie w sobie cierpienia i gniewu jest łatwe. Co więcej, pozwala nam na ciągłe poczucie, że jesteśmy ofiarami, a to znowuż daje nam prawo do wyżywania się na innych. Pisałem też nieco o tym w lekcji 1.

Bycie ofiarą nie przynosi nam nigdy nic dobrego.

Możemy liczyć na litość innych, na to, że teraz będziemy w centrum uwagi i ktoś zrekompensuje nam te przepłakane noce bądź godziny walenia głową w poduszkę, ale to, co nam zostanie, to pustka, której później nie będziemy w stanie wypełnić; pustka w sercu, która zacznie się rozrastać i nie pozwoli nam już nigdy więcej zaufać ludziom.

Wybaczanie jest cholernie trudne. Szczególnie jeśli wciąż trzymamy w sobie to, co zrobiła nam druga osoba. Dlatego najlepiej wpierw wybaczyć sobie. Wybaczyć sobie wszystkie błędy i słowa, które powiedzieliśmy, a nie powinniśmy ;wszystkie czyny, których się wstydzimy lub do których nie chcemy się przyznać. Jeśli wybaczymy sobie, wybaczmy innym. Wpierw tym, którzy dawno temu nas zawiedli, potem dawnemu chłopakowi albo dziewczynie, następnie mamie, która nigdy nie wspierała nas w dążeniu do naszych marzeń, a na końcu nawet nauczycielce, która przez trzy lata naszego życia gnębiła nas, bo sama nie była szczęśliwa i nie ułożyło jej się w życiu. Oni wszyscy też cierpią. Tylko na pierwszy rzut oka tego nie widać.


Zapraszam was również na fanpage Symphonii na Facebooku, gdzie będziecie mogli poznać mnie od nieco mniej oficjalnej strony i dowiedzieć się, czego aktualnie słucham.

Reklamy

4 myśli na temat “Podsumowanie 2016. Lekcja 9

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s