Podsumowanie 2016. Lekcja 2

pexels-photo-185699
Co jest szczęściem? – Uczucie, że moc rośnie, że przezwycięża się opór – Fryderyk Nietzsche

Jeśli myślisz, że poddając się innym i mając święty spokój z ich strony będziesz szczęśliwy, to się mylisz. Uległość nigdy nie daje szczęścia. Ona daje względne poczucie stabilności, ale to nie jest szczęście.

Jeśli czujesz, że jesteś ograniczany przez kogoś, stawiany w krępującej sytuacji lub nawet zmuszany do rezygnacji ze swoich przekonań i marzeń na rzecz jego własnego dobra, zbuntuj się. I nie mówię tu o robieniu afery przy nauczycielu bądź pracodawcy albo rzucaniu wiązkami wobec konserwatywnych rodziców (chodź w niektórych ciężkich przypadkach wiem, że to trudne jak cholera).

Jeśli wiesz, że normalna rozmowa nic nie da, a spokojne tłumaczenie swoich racji nie przyniesie żadnych efektów, po prostu rób swoje. Nie wdawaj się w bezsensowne kłótnie. Serio, lepiej zachować klasę, nawet w najbardziej żałosnej sytuacji.

Jeśli jesteś przekonany, że masz stuprocentową rację, nie poddawaj się innym. Szanuj ich. Ale nie toleruj tego, jaki mają pomysł na twoje życie i jak chcą tobą kierować. To tylko i wyłącznie twoja sprawa.

Idź pod prąd, gdy wiesz, że masz rację i dążysz do realizacji swoich celów (ale nie bądź chamski)

Mam dla ciebie pewną radę.

 

Słuchaj rad przyjaciół,

myśl samodzielnie,

toleruj wrogów,

szanuj tych, którzy usiłują kierować twoim życiem

i miej w dupie ich daremne próby 🙂

 

Ale… Nie zapominajmy o tym, co pisałem w poprzednim poście. Nie uważajmy się za najważniejszych. Nie wiemy, co kieruje takimi toksycznymi osobami, które chcą nas sobie podporządkować. Nie mamy czasami pojęcia, co takie osoby mogły same przechodzić w dzieciństwie, dlatego nie bądźmy chamscy. Serio. To i tak nic nie da, a znowu cała złość przejdzie i tak na nas samych.

Jest też inny rodzaj uległości. Jest on jednak inny. Trudniejszy do zdiagnozowania.

Czasami sam system nakazuje nam wpasowanie się w ramy jego oczekiwań. Szkoła każe nam postępować według jej zaleceń. Sama szkoła także musi się stosować do zaleceń MENu. A MEN? Cóż… To jest chyba temat na inny post. Kiedyś o tym napiszę.

Ale wracając do naszej dyskusji.

Czasami nie wiemy nawet, że jest opcja B. Żyjemy jak w mgle. Żyjemy w przekonaniu, że jest jeden jedyny sposób na życie. Wynika to z różnych czynników. Dlatego moją radą na wykształcenie w sobie umiejętności krytycznego myślenia i kreatywności jest czytanie.

pexels-photo-172367

Serio. Jeśli czytasz, jesteś bogatszy. Brzmi to tak trywialnie, że można by to było porównać do biustu Oli Ciupy, ale uwierz mi. Nie musisz się starać. Jeśli czytasz, cokolwiek, zauważysz, jak bardzo zmienia się twoje postrzeganie świata. Oczywiście w zależności od tego co czytasz, efekt może być różny. Ale zawsze jakiś.

Na drodze podsumowania…

Jeśli czujesz, że twoje życie może wyglądać inaczej niż dotychczas, że inni, mimo że chcą dla ciebie dobrze (choć to też teoria względna), to nie mają prawa racji co do planu na twoje życie,  to zbuntuj się. Idź pod prąd. Ale zachowaj klasę. Bądź jak Szwajcaria. I nie zapominaj o tych, którzy żyją w swojej mentalnej klatce. Oni też zasługują na szacunek. Możesz im jedynie współczuć.

Cóż… Trochę dużo razy użyłem w tym artykule zdań warunkowych, ale chyba tak było trzeba. Liczę, że w nowym roku dokonasz właściwych wyborów i zaczniesz walczyć o swoje.


Zapraszam Cię również na fanpage Symphonii na Facebooku, gdzie będziesz mógł poznać mnie od nieco mniej poetyckiej strony oraz dowiesz się, jakiej obecnie słucham muzyki 🙂

 

Reklamy

7 myśli na temat “Podsumowanie 2016. Lekcja 2

  1. Moim zdaniem najważniejsza jest życzliwość. Życzliwość w stosunku do każdego, bo nigdy nie wiemy jakim bagażem może być obciążony nasz rozmówca i co jest powodem jego złości, zgorzknienia, złych emocji. Nie mam tu wcale na myśli, że mamy akceptować wpływ takich osób na nasze życie – wręcz odwrotnie. Jak pisałeś, trzeba po prostu iść do przodu, robić swoje i coraz to sprawdzać, czy kierunek, w którym idziemy, wskazuje na cel, do którego chcemy dojść. 🙂 Super celny wpis, dzięki!

    Polubione przez 1 osoba

  2. Nie ma co zwracać uwagi na ludzi, którzy próbują nas na siłę zmieniać. Wiem, ze czasem cięzko się powstrzymać od chamskiej riposty, ale lepiej być ponad to i ponad takich ludzi. Każdy ma swoje życie i każdym powinien żyć TYLKO swoim życiem 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s